afsmt

Philips та Іспанський національний центр досліджень серцево-судинної системи співпрацюють над новим ультрашвидким протоколом серцевої МРТ

02.08.2021

Сканування менше 1 хвилини: надзвичайно швидке МРТ серця дозволяє точно оцінити анатомію та функції серця, покращує комфорт пацієнта, збільшує доступ до медичної допомоги та зменшує витрати

Philips та Іспанський національний центр досліджень серцево-судинної системи співпрацюють над новим ультрашвидким протоколом серцевої МРТ

2 липня 2021 р. – Philips взяла участь у важливому дослідницькому проекті з розробки обладнання візуалізації магнітно-резонансної томографії (МР) , яка потенційно може змінити використання МР-томографії в кардіології.

Скорочуючи час процедури для повної оцінки анатомії та функції серця приблизно з години до декількох хвилин, ця нова методика може збільшити доступ пацієнта до точної діагностики, поліпшити комфорт пацієнта завдяки коротшому часу сканування та знизити вартість лікування, догляд. Методика може бути використана з існуючими магнітно-резонансними системами з фазовим масивом без змін. До результатів клінічного дослідження з оцінки обладнання , які були опубліковані в квітні 2021 року в JACC ( журналі Американського коледжу кардіології): серцево – судинної системи обробки зображень, один з найбільш популярних в світі журналів впливу в цій сфері.

«Протягом 20 секунд була отримана вся інформація, необхідна для знання форми та функцій серця. І для того, щоб оцінити ступінь фіброзу після загибелі серцевого м’яза, потрібно ще 20-секунд діагностики, яке закінчить дослідження серця менш ніж за хвилину», – сказав учений Philips Хав’єр Санчес-Гонсалес, к.т.н., технічний керівник команди Philips, яка сприяла розвитку, та керівник співпраці з CNIC.

Під час звичайного МР-дослідження серця пацієнти повинні лежати нерухомо всередині отвору сканера близько однієї години, щоб точно виміряти функцію свого серця та оцінити ступінь пошкодження серцевого м’яза. Це вимагає отримання декількох складних 2D та 3D зображень, які потрібно зафіксувати та реконструювати. Як результат, незважаючи на неінвазивність та відсутність радіаційного опромінення, МР-візуалізація все ще не використовується широко для серцевих зображень.

«Основна причина – це час, необхідний для повного вивчення. Повне дослідження вимагає близько години – періоду, через який багато пацієнтів не закінчують тест через дискомфорт, який вони отримують під час сканування», – сказала Сандра Гомес-Талавера, доктор медичних наук, дослідник Іспанського національного центру серцево-судинних досліджень (CNIC), кардіолог, в лікарні Universitario Fundación Jiménez Díaz (Мадрид, Іспанія) та співавтор статті JACC.

Нове обладнання (під назвою ‘Enhanced SENSE by Static Outer-volume Subtraction (ESSOS))  використовує той факт, що під час затримки дихання все в грудях пацієнта залишається статичним, за винятком биття серця. Після захоплення початкового зображення статичної частини (зовнішнього об’єму) ці дані МРТ тимчасово видаляються. МРТ-сигнал серця, що б’ється, тепер можна легше відняти від наступних даних сканування, що дозволяє в чотири рази швидше отримати тривимірне зображення серця. Це призводить до чистого коефіцієнта прискорення до 32. Після того, як динамічна інформація серця, що б’ється, відновлюється, статичні зовнішні об’ємні зображення додаються назад, щоб сформувати повне тривимірне серцеве зображення, що відображає анатомію та функції серця, а також, при необхідності, дозволяє переглядати з різних поглядів з хорошою роздільною здатністю зображення.

Результати клінічного випробування, в якому було обстежено понад 100 пацієнтів з різними серцевими патологіями, використовуючи як загальноприйнятий, так і новий протокол МР, з отриманими зображеннями, які оцінювали експерти-рентгенологи, та продемонстрували чудову узгодженість між вимірами функції серця, зробленими з використанням кожної методики, а також чудова збіжність на знімках для характеристики пошкодження тканин серцевого м’яза пацієнта.

“Ми показали великій групі пацієнтів, що томографія серця за допомогою цієї нової технології отримує ті ж параметри, що і звичайна техніка, але зменшує час перебування пацієнта в апараті більш ніж на 90%”, – сказав Борха Ібаньєс, Доктор медичних наук, директор Департаменту клінічних досліджень CNIC, кардіолог Університетської лікарні Фундасьон Хіменес Діас та клінічний керівник роботи.

Дослідницький проект із розробки цього нового протоколу серцевої МР фінансувався Інститутом охорони здоров’я Карлоса III за допомогою проекту технологічного розвитку FIS, а також грантом Translational Research від Іспанського кардіологічного товариства, Європейської дослідницької ради (ERC) та громада Мадрида.

Поки співпраця між CNIC та Philips зараз перебуває на стадії досліджень, мета полягає в тому, щоб найближчим часом привести це надшвидке та просте серцеве МРТ-обладнання до клінічних параметрів та підтримати загальне бачення отримання переваг для більшої кількості пацієнтів. Вже сьогодні інтегровані МР-рішення Philips пропонують нові рівні надшвидкого та персоналізованого серцевого МР. Серед прикладів – технологія Compressed SENSE для скорочення іспитів компанії, надшвидка рання діагностика серцевої недостатності за допомогою SENC та MyoStrain (від Myocardial Solutions), наскрізне рішення робочого процесу SmartWorkflow та системи, які не потребують дозаправку гелієм .

Оригінальну статтю можна прочитати перейшовши за посиланням.